Zeytinyağı Maskesi Ne İşe Yarar?

Zeytinyağı Maskesi Ne İşe Yarar?

Zeytinyağı maskesi, çok uzun yıllardır cilt ve saç sağlığı için tercih edilen bitkisel kürlerin başında gelmektedir. Öyle ki zeytinyağının onarıcı etkileri Ortaçağ dönemine dek uzanmaktadır. O dönemde tıp alanında uzmanlaşmış olan hekimler de bitkisel ilaçlarında zeytinyağını kullanmayı tercih etmişlerdir.

Zeytinyağı maskesi, hem kadınların hem de erkeklerin uygulaması gereken cilt ve saç bakım kürlerinden biridir. Biz de bu yazımızda zeytinyağının mucizevi etkilerini kullanarak evde maske yapımı üzerine bilmeniz gerekenleri derlemek istedik.

Zeytinyağı maskesi özellikleri

Zeytinyağı maskesi özellikleri

Zeytinyağı, hem besin olarak tüketildiğinde hem de maske olarak cilde ya da saça uygulandığında olumlu etkiler sunmaktadır. Özellikle de saf zeytinyağı, hem cildi hem de insan vücudundaki önemli işleve sahip organları onarabilmektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıkça tüketilen bu mucizevi yağın üretimi de yine aynı bölgelerde yapılmaktadır. Zeytinyağının hasat ve üretim aşamaları yağa farklı özellikler kattığı gibi yağın da bu aşamalarla aynı şekilde isimlendirilmesini sağlamaktadır.

Günümüzde bitkisel bakım kürlerine olan ilgi sürekli artmakta ve kimyasal ürünlerin yerini bitkisel mucizeler almaktadır. Bu bitkisel mucizler arasında yer alan zeytinyağı, doğal bir nemlendirici görevini üstlenerek cildin bakımına yardımcı olur.

Zeytinyağı maskesi özellikleri arasında cildin neminin korunması ve sağlanması yer alırken aynı zamanda cilde onarıcı etkinin verilmesi de yer alır. Buna ek olarak zeytinyağının saça da gerekli olan nemi kısa sürede sağladığı kanıtlanmıştır. Pek çok cilt bakım uzmanı da zeytinyağı ile yapılan bakım kürlerinin faydalı etkilerini dillendirmekten uzak durmamaktadır.

Zeytinyağı maskesi işe yarar mı?

Zeytinyağı maskesi işe yarar mı?

Zeytinyağı maskesi faydaları arasında cildin canlılık kazanması ve saçların da eski gücüne sahip olması gibi önemli etkiler bulunmaktadır. Gelin dilerseniz zeytinyağından yapılan cilt ve saç bakım kürlerinin sağladığı temel faydalara kapsamlı bir şekilde göz atalım:

Zeytinyağı maskesi nasıl yapılır?

Zeytinyağı maskesi nasıl yapılır?

Kuru ciltlere zeytinyağı maskesi uygulayarak cildi yeniden aradığı neme kavuşturmak mümkündür. Cilt ve saç bakım uzmanları tarafından geliştirilen bitkisel formüller sayesinde cildin yıpranmasına engel olunabilir. Üstelik uzmanların tariflerini evde bulduğunuz malzemeler ile kolayca uygulamanız da mümkündür. Zeytinyağını farklı besinlerle karıştırarak cildinizin ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Pek çok markanın pahalı bakım ürünlerine para vermek yerine evinizde kendi hazırladığınız zeytinyağlı kürleri tercih edebilirsiniz. Zeytinyağı maskesi yapım şekilleri ve her birinin cilde ve saça olan olumlu etkileri için yazımızın geri kalanını okumanız yeterli olacaktır.

Saç Uzatma Formülü

Saç Uzatma Formülü

Zeytinyağı maskesi saça nasıl uygulanır diye düşünüyorsanız sizler için bazı tüyolar hazırladık. Sizin de fark edeceğiniz üzere zeytinyağlı saç bakım ürünleri piyasada çok fazla ilgi görüyor. Peki, pahalı bakım ürünlerine ücret ödemektense evde kendi sağlıklı ve tamamen bitkisel bakım ürünlerinizi hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için de yalnızca iki malzemeye ihtiyaç duyacaksınız; zeytinyağı ve sarımsak.

Sarımsaklı zeytinyağı maskesi için yalnızca 1 diş orta boy sarımsağa ve 1 çay bardağının yarısı kadar saf zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Sarımsağı güzelce ezerek zeytinyağı ile karıştırıp bulamaç haline getirin. Bu kürü haftada 1 defa saçlarınıza uygulayın ve durulamadan önce en az yarım saat bekletin. Sarımsak ve zeytinyağı içeren saç maskesini iki haftada bir  uygulayabilirsiniz.

Özellikle de saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler bu kür ile daha güçlü saçlara kavuşabilirler. Buna ek olarak sarımsağın saç uzatma eskisinden faydalanarak saçlarınızın doğal yöntemlerle daha hızlı uzamasını da sağlayabilirsiniz. Zeytinyağı maskesi saça nasıl yapılır sorusuna karışımı saçınıza sürdükten 30 dakika sonra ılık su ile durulamanız gerektiği yanıtını da eklemelisiniz.

Zeytinyağı ile yüz maskesi nasıl yapılır?

Zeytinyağı ile yüz maskesi nasıl yapılır?

Zeytinyağı maskesi, cildin daha genç ve canlı görünüm elde etmesi için de tercih edilen %100 bitkisel bir yöntemdir. Zeytinyağı maskesi ile erken yaşlanma belirtilerine de kısa sürede veda etmeniz mümkündür. Yüz maskesi için uygulanan iki teknik bulunmaktadır. Bunlarda ilki yumurta zeytinyağı maskesi tekniğidir. Siyah noktalı cilde uygulanan bu kür, siyah nokta sorununun en etkili bitkisel çözümüdür. Bunun için de birkaç çorba kaşığı zeytinyağına 1 yumurtanın akını ekleyip cildinize sürmek yeterli olacaktır.

Cildi besleyen ve arındıran bir diğer zeytinyağı maskesi tekniği daha bulunmaktadır. Bu teknik, pek çok ünlü cilt bakım markasının ürünlerine de ilham olmuştur. Bal zeytinyağı maskesi sayesinde hem daha genç hem de daha parlak bir cilde sahip olmanız mümkündür. Ballı zeytinyağı maskesi için de 3 yemek kaşığı saf zeytinyağına ve 2 yemek kaşığı bala ihtiyacınız vardır.

Ballı karışımı geniş bir kasede karıştırın ve yeni temizlenmiş cilde uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak etkilerini anında görmeye başlayabilirsiniz.