Riviera Zeytinyağı Nedir?

Riviera zeytinyağı nedir? Nerelerde kullanılır?

Riviera zeytinyağı, farklı hasat ve üretim tekniklerinden birisine tekabul eder. Zeytinyağları, hem hasat hem de üretim şekillerine göre farklı isimler almaktadır. Bunun nedeni de hasadın ve üretim tekniğinin zeytinyağının rengine, kokusuna ve tadına olan etkisidir. Riviera zeytinyağı da tıpkı sızma, soğuk sıkım ya da taş baskı gibi üretim adıyla anılan zeytinyağı türlerinden biridir.

Riviera zeytinyağı ne demek sorusuna yanıt vermek için bu bitkisel yağın yapım tekniklerine göz atmamız gerekecektir. Riviera zeytinyağı nasıl yapılıyor diye soracak olursak buna fabrikasyon yöntemleri ile yanıt vermemiz gerekecektir.

Riviera zeytinyağı nedir?

Riviera, rafine edilerek hazırlanan bir bitkisel yağ çeşididir. Çeşitli kimyasal yöntemler ile hazırlanan bu bitkisel yağın içerisine natural sızma zeytinyağı takviyesi yapılır. Bu sayede riviera yağın daha lezzetli ve sağlıklı olması hedeflenir.

Zeytinyağının rafine edilerek inceltilmesi ile birlikte riviera meydana gelir. Bu da zeytinyağının bazı besin değerlerinin kaybolmasına neden olabilir. Yine de pek çok bitkisel yağ ile karşılaştırıldığında rivieranın daha sağlıklı bir yağ olduğu bilinmektedir. Riviera zeytinyağı mi ayçicek yağı mı sorusunun yanıtına da kesinlikle riviera diyerek yanıt vermek doğru olacaktır.

Dilerseniz rivieranın tüm genel özelliklerine daha da yakından göz atalım. Bu sayede siz de bitkisel yağ tercihinde bulunurken hangi yağı seçmeniz gerektiği konusunda bilinçli olabilirsiniz.

Riviera zeytinyağı nerelerde kullanılır?

Riviera zeytinyağı nerelerde kullanılır?

Riviera zeytinyağı nerede kullanılır sorusuna yanıt vermemiz gerektiğinde bu yanıtın kapsamlı olacağını da belirtmemiz gerekiyor. Tat bakımından en seyreltilmiş ve işlenmiş bir tat sunan riviera, bu sayede her yemekte kullanılabiliyor. Özellikle de salata ve mezelere tat katmak için riviare tercih edilebiliyor.

Riviera zeytinyağı, aynı zamanda çeşitli sebze yemeklerinin de vazgeçilmezi haline gelmiştir. Riviera zeytinyağı hangi yemeklerde kullanılır dersek buna akla gelen tüm zeytinyağlı yemekleri sayarak yanıt verebiliriz. Patlıcan, kabak, fasülye, bezelye ve bamya gibi sebzeleri pişirirken riviera yağları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra dilerseniz tavuk ve balık yemeklerinde de marinasyon için rivierayı kullanabilirsiniz.

Riviera zeytinyağı zararlı mı?

Riviera zeytinyağı zararlı mı?

Riviera zeytinyağı hakkında sıkça sorulan soruların başında bu yağın zararlı olup olmadığı yer alıyor. Riviera, ancak uzun süre ateşte kaldığında sağlığı tehdit edebiliyor. Tıpkı tereyağının yüksek ateşte yanması gibi rivierada da böyle bir durum söz konusu olabiliyor. Bu yüzden eğer pişmesi gereken yemeklerde riviera kullanıyorsanız yağı uzun süre ateşte tutmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle de kızartma yaparken bu hususa mutlaka dikkat etmelisiniz.

Riviera 170 derecede bozulma belirtileri gösteren bir yağ çeşididir. Bu yüzden yüksek ısıda riviera kullanırken temkinli olmanızda fayda vardır. Yukarıda belirttiğimiz durumun haricinde rivieranın sağlığı tehdit eden herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Bunun için de tek yapmanız gereken riviera yağı uzun süreli ve yüksek ısıda kullanmamaya gayret etmek olmalıdır.

Riviera zeytinyağı nasıl saklanmalı?

Riviera zeytinyağı nasıl saklanmalı?

Riviera zeytinyağı da tıpkı sızma ve diğer zeytinyağı çeşitleri gibi güneş görmeyen bir ortamda muhafaza edilmelidir. Güneş ışınları yağın genel yapısını bozabilen etkilere sahiptir. Özellikle de yağın koku ve tat kaybı yaşamaması için buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunun haricinde riviera yağı serin ve kurak bir alanda saklamaya da özen göstermeniz gerekecektir. Yağın bulunduğu ortamın maksimum 23 derece olması önemlidir. Bunun için de riviera yağı dolap içlerinde ya da kilerinizde uzun süreli saklayabilirsiniz.

Riviera zeytinyağı sık mı tercih ediliyor?

Riviera zeytinyağı sık mı tercih ediliyor?

Riviera zeytinyağı, Türkiye’de en fazla tercih edilen zeytinyağı çeşitlerinin başında yer alıyor. Hem tat hem de koku bakımından her yemekte kullanılabilen bu yağ, ülkenin her bölgesinde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Türkiye’de ve dünyada tercih edilen bu lezzet, ekonomik olması sebebiyle de ilgi görebilmektedir. Sızma ve diğer zeytinyağı çeşitlerine oranla daha uygun fiyatlı olan rivieranın raf ömrü de oldukça uzundur.

Türkiye’deki zeytinyağı ile ilgili istatistiklere baktığımızda kullanılan yağ çeşidinin %60’ından fazlasını rivieranın oluşturduğunu görebiliriz. Hem her bölgede bulunabilen hem de uzun süre muhafaza edilebilen bu yağın lezzeti de her damağa hitap edebilmektedir.

Riviera zeytinyağının başlıca faydaları nelerdir?

Riviera zeytinyağının faydaları nelerdir?

Riviera zeytinyağı faydaları da değinmeden geçemeyeceğimiz konuların başında yer alır. Riviera da tıpkı diğer zeytinyağı çeşitleri gibi yüksek oranda antioksidan içermektedir. Fakat sızma zeytinyağı ile karşılaştırıldığında rivieranın besin değerlerinin daha düşük olduğu da bir gerçektir. Yine de riviera, diğer pek çok bitkisel yağ çeşidine göre insan vücudu için önemli faydalar sunabilmektedir.

İşte, riviera zeytinyağı kullanmanın sunacağı başlıca olumlu etkiler: