Zeytinyağı nasıl kullanılır?

Zeytinyağı nasıl kullanılır sorusunun günlük hayatta pek çok faydalı yanıtı bulunmaktadır. Zeytinyağı, en sağlıklı bitkisel yağların başında gelir. Bu mucizevi besin, pek çok yemekte gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Yaygın inanışın aksine zeytinyağının kullanım alanları yalnızca soğuk yemeklerle de sınırlı değildir. Zeytinyağı nasıl kullanılır, hangi zeytinyağı hangi yemeklere uygundur gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Zeytinyağının Günlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Zeytinyağı nasıl kullanılır sorusuna hem yemekler hem de sağlık açısından yanıt vermek mümkündür. Zeytinyağının faydaları ve kullanımı son dönemlerde yeniden gündeme gelmiştir. Zeytinyağı, pek çok hastalığa savaş açan şifa dolu bir besindir. Bunun yanı sıra bu bitkisel yağın yemeklere ve salatalara kattığı ekstra lezzet de dile getirilmelidir. Akdeniz ve Ege kültürünün bir parçası olan zeytinyağı, ülkemizin yemek kültüründe kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Zeytinyağının Besin Değeri Nedir?

Zeytinyağı nasıl kullanılır konusuna değinmeden önce bu şifalı bitkisel yağın besin değerlerine de bir göz atmak gerekiyor. Zeytinyağı, E ve K vitaminleri bakımından zengin bir yağ olarak kabul ediliyor. Bir çorba kaşığı zeytinyağında 119 kalori bulunurken doymuş yağ oranı da 1.86 gram olarak belirtiliyor. Aynı zamanda sızma zeytinyağında bol miktarda Omega 3 ve antioksidanlar da bulunuyor.

Zeytinyağının besin değerinin bu denli yüksek olması sizleri bazı hastalıklara karşı da koruyabilmesi anlamına geliyor. Örneğin antikoksidan bakımından zengin olan zeytinyağı sayesinde kalp hastalıkları ve kanser riskini en aza indirmeniz de mümkün gözüküyor. Aynı zamanda vücuttaki iltihap ve ödemin de yine zeytinyağı ile atılması mümkün kabul ediliyor.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı nasıl kullanılır sorusuna bu mucizevi yağın faydaları bakımından da yanıt verebiliriz. Saf zeytinyağı faydaları aslında anlatmakla bitecek gibi değil. Bu alanda uzman kişilerin yaptığı araştırmalar neticesinde zeytinyağının insan vücuduna pek çok açıdan fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Özellikle de kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde zeytinyağının rolü oldukça fazladır. Akdeniz insanlarının bu tür hastalıklardan muzdarip olması diğer bölgelere göre az bir orana sahiptir.

Zeytinyağı, kötü kolesterole engel olur ve aynı zamanda felç riskini de azaltır. Bunun yanı sıra diyetlerde de sık sık zeytinyağlı besinlere ağırlık verilmesi gerektiği söylenir. Zeytinyağı, çok aşırı tüketilmediği taktirde kiloya olumsuz yönde etkiler yapmamaktadır.

Sızma zeytinyağı faydaları arasında cilt ve saça yönelik olumlu etkiler de bulunmaktadır. Özellikle de kuru ve yıpranmış saçların onarımında zeytinyağı ile yapılan kürler oldukça etkilidir. Cilde de önemli etkileri bulunan zeytinyağının nemlendirici etkisi oldukça fazladır. İçerisinde E vitamini bulunan zeytinyağı, yaşlanma karşıtı bir etkiye de sahiptir.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Gelelim zeytinyağı nasıl kullanılır sorusunun kapsamlı yanıtlarına. Zeytinyağı nasıl kullanılmalıdır sorusunun aslında tek bir yanıtı bulunmamaktadır. Bu şifalı yağın kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle de mutfakta her yemekte zeytinyağını tercih edebilirsiniz. İşte, zeytinyağının en yaygın kullanım alanları ve kullanım şekilleri:

Zeytinyağı nasıl saklanır?

Zeytinyağı nasıl kullanılır sorusunun yanı sıra zeytinyağının saklama koşulları hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir. Zeytinyağlarını satın almadan önce hasat tarihi hakkında bilgi almanız gerekir. Satın aldığınız zeytinyağını doğrudan ışıklı ortamda bırakmamaya da dikkat etmelisiniz. Özellikle de bu bitkisel yağları güneş ışınlarından olabildiğince uzak tutmaya çalışmalısınız. Ultraviyole ışıklar zeytinyağının daha kısa sürede bozulmasına neden olacaktır.

Aynı şekilde yağı kapaklı bir kapta saklamanız da oldukça önemlidir. Hava ile maruz kalan zaytinyağı da kısa sürede bozulabilir. Yağın uzunn süre oksijen alması durumunda yağın kalitesinde hissedilir bir düşüş olacaktır. Tüm bunlara ek olarak zeytinyağını ocak ya da fırın gibi mutfak aletlerinin de yanında tutmamakta fayda vardır. Fazla ısıdan dolayı zeytinyağının bozulması söz konusu olabilir.

Zeytinyağı nasıl kullanılır ve saklanır sorularına en faydalı yanıtları derledik. Zeytinyağınızı daha verimli bir şekilde kullanmak için siz de bu önerilere uyabilirsiniz. Bu sayede zeytinyağından alacağınız lezzeti de önemli ölçüde arttırmış olursunuz.